En ucuz koltuk 95 bin dolar
ABD, ticari amaçlı ilk yörüngealtı uçuşlardan önümüzdeki 10 yıl içinde 600 ile 1.6 milyar dolar arası bir gelir elde etmeyi planlıyor. Yerçekiminin en düşük olduğu noktadan Dünya'ya bakmak isteyenler, koltuk başına en az 95 bin dolar ödeyecek.

ABD'de yapılan bir araştırma, özel uzay ve havacılık şirketlerine yönelik taleplerin yüzde 80'inin yörüngealtı uçuş olduğunu belirtti. Yörüngealtı uçuşlarda, uzay turistleri yerden 100 km yükseğe çıkarılacak ve Dünya'nın simsiyah bir perdeden görüntüsünü izledikten sonra atmosfere geri dönecekler.

Tauri Group şirketinin yaptığı araştırmaya göre, yörüngealtı uçuşa uygun uzay araçları üreten altı şirket bulunuyor. Bu alanda ürettiği SpaceShipTwo uzay aracını geçtiğimiz yıl tanıtan Londra merkezli Virgin Galactic, iki pilotlu ve dört yolcu kapasiteli araçta uçmak isteyenlerden 200 bin dolar alacak. ABD'li XCOR Aerospace şirketi ise Lynx adlı iki yolcu kapasiteli uzay aracında koltuk ayırtmak isteyenlerden 95 bin dolar talep ediyor.

ÇOKTAN KÖŞEYİ DÖNDÜLER
Reuters'a konuşan Virgin Galactic CEO'su George Whitesides, 2014'te başlayacak olan yörüngealtı uçuşlar için şu ana kadar 536 kişiye rezervasyon yaptıklarını ve toplamda 70 milyon dolarlık bilet sattıklarını belirtti. Tauri Group, yaklaşık 7,500 kişinin de aynı yıl uzaya çıkmak için sırada beklediğini belirti. Şirket, yörüngealtı uçuş yapmak isteyen toplam turist sayısının sekiz bin civarında olduğunu ve bu kişilerin üçte birinin ABD'de yaşadığını belirtti.

Araştırmada, sekiz bin kişi arasından 3,600 tanesinin gelecek 10 yıl içinde yörüngealtı uçuş için bilet bulabileceği belirtildi. Serveti beş milyon doların üzerinde olan 200 kişiyle yapılan ankete göre, uzay turizminden gelecek 10 yıl içinde elde edilmesi planlanan gelir en az 600 milyon dolar olacak. Elde edilmesi beklenen gelir ise maksimum 1,6 milyar dolar. Raporda, uzay turizmi şirketlerinin 10 yıl içinde yörüngealtı uçuşlarını iki nokta arasında gerçekleştirmeye başlamak istedikleri de belirtildi.