Nokia kepenk kapatıyor...
Eski günlerine dönmeye çalışan Nokia'dan radikal bir karar daha geldi...

Nokia son yıllarda büyük sorunlarla başa çıkmış ve çıkardığı Lumia telefon serisi ile kendisini yavaş yavaş toplamaya başlamış bir firma olarak hayatına devam ediyor.

Nitekim firma tarafından yapılan bir açıklamaya göre, Nokia'nın kendi ülkesi olan Finlandiya'da bulunan son üretim fabrikası da kepenk indiriyor. Finlandiya'nın Salo bölgesinde bulunan son cep telefonu üretim fabrikasını kesin olarak kapatacağını dile getiren Nokia, bu sayede 2013 yılının sonuna kadar 1.6 milyar Avro kar edecek. Fabrikaysa son cep telefonunu geçtiğimiz Çarşamba günü üretmiş durumda.

Finlandiya ve Salo tesislerinde çalışan 780 kişi için fazlasıyla üzücü olan bu haber, Nokia için olmazsa olmaz bir hareketti. Son zamanlarda planladığı Windows tabanlı yeni akıllı telefon sektörüne girme fikri, zaten başka bir yerlerden fedakarlık yapması gerektiğini açık bir şekilde gözler önüne seriyordu.
Nokia'nın yeni üretim yeriyse, ortak olarak çalıştığı tüm firmaların bulunduğu Asya bölgesi. Firma yaptığı bu hareketle sadece maliyette kar etmeyi değil, aymı zamanda üretim gücünü de arttırmayı hedefliyor.