Responsive Web Tasarımın SEO İçin Faydaları

Responsive tasarım temel olarak, web sitelerinde optimum görüntüleme deneyimi yaratan bir web tasarım yaklaşımıdır. Responsive tasarım sayesinde, web siteleri hangi cihazda görüntüleniyorsa ekran çözünürlüğüne uygun olarak tekrar düzenleniyor ve kullanıcı siteye akıllı telefonu, tablet cihazı ya da masaüstü bilgisayarından girdiğinde; siteyi bu platformlara uyumlu görüntüleyebiliyor.

Web tasarım sektöründe responsive web tasarımın bu denli etkili olma sebebi, daha önceden uygulanan mobil çözümlerden farklı olması. Responsive tasarım, web sitenize ek olarak ayrı bir mobil site yaratmakla karşılaştırıldığında, maliyetleri azaltan bir alternatif.

Google, responsive web tasarımın mobil kullanıcıları hedefleyen en iyi yöntem olduğuna karar vermiş durumda. Ayrı bir mobil site oluşturmak ya da tek bir site üzerinden devam etmek üzerine tartışmalar halen sürse de, responsive bir site tasarlamak en iyi yol olarak görülmekte. Bu durum SEO açısından bakıldığında da en iyi çözüm.

Ayrıca tasarlanan mobil siteler, kendilerine ait URL ve farklı HTML yapısı kullanırlar. Responsive sitelerde tek bir URL kullanılır ve Google’ ın içerik dizini oluşturmasını kolaylaştıran tek bir sayfa ve dosya ayarlaması barındırır.

Eğer responsive bir siteye sahipseniz; sosyal paylaşımlarınızı da tek bir URL’den yapma imkanı bulursunuz. Site paylaşıldığında, bağlantı nerede olursa olsun (mobil, tablet ya da masaüstü) görüntülenebilir ve web sitesinde gezinti de kolaylaşır.

Bir web sitesinin arama sonuçları iyi olsa da, eğer mobil cihaz ve tablet kullanıcılarının etkin kullanabileceği şekilde tasarlanmamışsa, ziyaretçinin sitenize geldikten sonra ilk sayfadan çıkış oranları yükselir. Kısaca, ziyaretçi sitenizden anında çıkar ve bu prestij ve marka algısı için pek de iyi birşey değildir.

Mobil web sitelerinin içeriği, asıl web sitesindeki (masaüstü bilgisayarlar için tasarlanmış olan) içeriklerden farklı olduğunda, siteden çıkış oranları yükselmektedir. Google, yüksek çıkış oranlarını,“sitede kullanıcılara, konuya ilişkin içerik sunulmadığı” şeklinde yorumlar ve sıralamalarda düşüş yaşanır.

Responsive tasarlanmış bir site, masaüstü bilgisayarlar için tasarlanmış olan asıl sitedeki içeriklerin aynısını, işlevsel biçimde sunarak bu problemi aşar. Responsive web siteler, ziyaretçilere görüntülemek istedikleri içerikleri kalitesini ve niceliğini azaltmadan gösterir, aldıkları bilgiden emin olmalarına yardımcı olur ve böylelikle sayfada kalmalarını sağlar.

Web siteleri, esas olarak içerik paylaşımı içindir. Kullanıcı dostu bir site, ziyaretçilerin bu içerikleri kolaylıkla bulması, kavraması ve paylaşmasını kolaylaştırır.

Tüm bunların ötesinde, responsive tasarım kullanıcı merkezli bir uygulamadır. Kullanıcı deneyimini geliştiren bu uygulama, SEO açısından önemli bir sıralama başarısı getirdiği ve Google tarafından da olumlu karşılandığı için geliştiricileri teşvik etmektedir.

Mobil cihazlarından ve tabletlerinden web sitelerini ziyaret eden kullanıcılar, siteyi tıpkı masaüstü bilgisayarlar kullanıcıları gibi kolayca görüntüleyebiliyor olmalıdır. Masaüstü bilgisayardan ziyaret ettiğiniz bir web sitesini, aynı anda mobil cihazınızdan da görüntüleyin. Eğer site, responsive tasarıma uygun ve iyi biçimde hazırlanmışsa, her iki platform ekranında da aynı kalitede görüntülenecektir.

Responsive tasarım, günümüz modern kullanıcılarına her platformda düzgün bir web sitesi görünümü sunmaya yardım eder. İnternet kullanımı giderek daha çok mobil cihazlar üzerine yoğunlaştı ve kullanıcılar, mobil cihazlarda da masaüstünde görüntüledikleri kalite ve uyumla çalışan web sitelerini daha çok tercih ediyor.

Responsive web tasarım, SEO avantajı ile mobil cihazlardan gelen trafiği artırmak ve kullanıcı deneyimini geliştirmek için harika bir yöntem. Siteniz mobil uyumlu değilse, Viva Dizayn olarak sizin de responsive bir siteye sahip olmanızı sağlıyoruz.