Marka Oluşturma Koruma

Zaman ve emek harcayarak prestijli hale getirdiğiniz markanızı koruyun! Marka patent çalışmalarını profesyonel ekibiyle yerine getiren şirketimiz, ticari markanızı sizin adınıza tescilliyor. Konya’daki tüm firmalara marka patent danışmanlığı sunan firmamız, aynı zamanda deneyim ve tecrübesiyle marka patent sektöründe tüm Türkiye’ye de hizmet sunuyor. Markanızı koruyun! İmajınız zedelenmesin.

Nasıl Çalışıyoruz?Son Projelere Gözatın

Markanızı Koruma Altına Alıyoruz

Marka günümüz ticari hayatında çok daha önemli bir konuma sahiptir. Bir şirketin diğer şirketten ayırt edilebilmesi, mal ve hizmetlerinin bilinirliliğinin artması marka sayesinde mümkün olabiliyor. Ticari ahlak gereği bir markanın sembol ve işaretlerini kullanarak ikinci bir şirketin ürün ve hizmet ticareti yapması yasaktır. Bununla beraber bir markanın sembol, slogan ve tasarımını anımsatacak şekilde bir başka kurum tarafından kullanılması da ticari ahlaka uygun değildir ve yasaktır. Markanızın başkaları tarafından kullanılması karşısında yasal haklarınız mevcuttur. Bu haklardan yararlanabilmenin yolu ise marka patent işlemlerinizi yaptırmanızla mümkündür.

Siz işinize odaklanın! Markanız korunsun…

Konya’da birçok firmaya hizmet vererek, marka patent çalışmalarını profesyonel bir şekilde yürüten kurumumuz, müşterilerine marka tescil çalışmalarında kolaylıklar sağlıyor. Tüm marka patent sürecini sizin adınıza yürüterek, zaman kaybınızın önüne geçiyor. Siz işinize odaklanırken, firmamız markanızın koruma altına alınması için gerekli çalışmaları titizlikle yürütüyor.

Marka patent başvurusunu kimler yapabilir?

Markası olan herkes marka tescil işlemleri yaptırma hakkına sahiptir. Bunun için ürün veya hizmet sunmanız yeterlidir. Ürün ve hizmetlerinizle alakalı her şeyi tescil ettirebilirsiniz. Markanızı koruma altına alarak, başkaları tarafından kopyalanmasına ve suiistimale uğramasına engel olabilirsiniz. Marka patent başvurularını herhangi bir kişi yapabilir. Bu kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir.
Marka patent işlemleri sırasında kimin adına tescil yapılacağını belirleyebilirsiniz. Sizin adınıza ya da şirket adına tescil yaptırabileceğiniz gibi, çocuklarınız, hanımınız veya birden fazla kişi olmak üzere ortaklarınız üzerine yaptırabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta söz konusudur. Markanın daha önce tescillenmemiş olması gerekir. Bununla beraber markanın daha önceden tescil edilmiş bir markayla benzerliğinin olmaması lazımdır. Sonuç olarak size ait olan markanın patent hakkına sahip olması, ayırt edici niteliklerinin aşikar surette mevcut olmasıyla imkanlı hale gelir. Aksi durumda marka patent başvurunuz reddedilir. Telif hakkı suçlamasına da maruz kalabilirsiniz.


Marka patent başvurusu yapmadan önce şirketimiz, markanızla alakalı gerekli analizleri yaparak olası arızı durumlara maruz kalınmamasını sağlamaktadır.

Marka Analizi
Marka Analizi

Markanızın koruma altına alındıktan sonra yasal haklara sahip olursunuz. Bu hakların muhafazası için firmaların ulusal marka bültenlerini izleyerek marka haklarınızın olası ihlalleri karşısında yasal yollara başvurabilirsiniz. Firmamız bu süreci sizin adınıza takip etmektedir. Aynı zamanda rakiplerin yakından takip edilmesiyle elde edilecek bilgiler sizlere raporlanmaktadır. Böylece şirketiniz için stratejik planlamalarda bu raporlardan yararlanarak, daha isabetli kararlar alınması söz konusu olmaktadır.

Sınıf Belirleme
Sınıf Belirleme

Markanızın tescil işlemlerinden önce yapılması gereken çalışmalardan birisi, sınıfının belirlenmesidir. Burada Türk Patent Enstitüsü tarafından belirlenmiş olan 45 sınıftan hangisinde şirketinizin konumlandırılması gerektiğini belirtmek gerekir. Bu işlemleri yaparken şirketinizin sektörünün göz önüne alınmalıdır. İleride yapacağınız işleri de düşünerek, sınıf belirleme çalışmalarını planlarınız dahilinde de gözden geçirmelisiniz. Şirketimiz bu konuda profesyonel destek sağlamaktadır.

Patent Başvurusu
Patent Başvurusu

Marka başvurusu tüzel veya şahıs olarak gerçekleşebilir. Tüzel kişiliklerin vergi levhası ve ticaret sicil gazetesi fotokopisiyle başvuruda bulunmaları lazımdır. Bunların yanı sıra lazım olan belgeler, patent vekaletnamesi, müracaat ücretinin ödendiğine dair dekont. Şahıs olarak yapılacak başvurularda TC kimlik no ve şirket adresi gerekir. Müracaat ve vekaletname de gerekir.

Patent Onayı
Patent Onayı

Marka patent başvurularının sonuçlanması 12 ay kadar sürebilir. Bu 12 aylık süreci başlatacak olan marka patent başvurusu bir günde tamamlanabilir. Başvuru sürecinden sonra markanız için gerekli çalışmalar başlar. İlk olarak dosyaların kontrolleri yapılır. Daha sonra müracaatın hukuki olarak değerlendirme işlemlerine geçilir. Markanın bültende yayınlanması ve tescil evraklarının tarafınıza iletilmesiyle son bulur.